Taşınmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yeni bir eve taşınmak, keyifli ve heyecanlı olduğu kadar uğraştırıcı da olabiliyor. Hatta sadece taşınma hazırlığı yapma fikri bile birçok insan için stres kaynağı! Oysa taşınmadan önce yapacağınız bazı ufak şeyler işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

 • Taşımak için özel dikkat gerektiren değerli eşyaları not edin.
 • Dondurucudaki tüm yiyecekleri kullanmaya başlayın.
 • Yeni evinizi hazırlayın: Taşınmadan önce detaylı bir temizlik yaptığınızdan emin olun. Eşyalarınızı yeni evinize nasıl yerleştireceğinizi önceden planlayın. Yük asansörü, nakliye aracının park edeceği yer gibi detayları not ederek taşınma günü işlemleri hızlandırabilirsiniz.
 • Güvenilir bir nakliyeciyle anlaşın: Evden eve nakliye yapan firmalar ya da sizin hazırladıklarınızı taşıyacak bir kamyon olması fark etmez. Taşınma günü telefonlarınızı açmayan ya da eşyalarınıza zarar veren bir nakliyeciyle karşı karşıya kalmak istemezsiniz. Nakliyeciyi araştırın, yorumlarına bakın ve ödemeyle ilgili tüm detayları netleştirdiğinizden emin olun.
 • Faturaları üzerinize alın: Elektrik, su, doğalgaz aboneliklerinizi eve yerleşmeden önce üzerinize almayı ve açtırmayı unutmayın.
 • Giyeceklerinizi ayırın: Eğer aylardır hatta yıllardır kullanmadığınız kıyafetleriniz yeni evinize de taşırsanız büyük ihtimalle uzun süre bir kenarda saklamaya devam edecekseniz. Bunun yerine eşyalarınızı gözden geçirip sakla / bağışla / at şeklinde sınıflandırarak gereksizleri ayıklayabilir ve hem nakliye masrafınızı hem de paketleme zamanınızı azaltabilirsiniz.
 • Eşyalarınızı koruyun: Özellikle cam, porselen gibi kırılabilir eşyaları paketlerken balonlu naylon, köpük gibi uygun fiyata temin edebileceğiniz koruyucuları mutlaka kullanın. Dolap, buzdolabı, sandık gibi açılabilir eşyaların kapaklarını sabitlediğinizden emin olun. Ağır eşyaların köşelerini sararak çarpma durumlarında hasar görmesini engelleyebilirsiniz.
 • Erken başlayın: Bir hafta boyunca ihtiyaç duyacağınız eşyalarınız dışındakileri kolilemeye başlayın. Kışlıklarınızı, misafir yemek takımlarınızı, kitaplarınızı günler önceden hazırlayarak son dakikaya daha az iş ve daha az stres bırakabilirsiniz.
 • Önemli evrakları düzenleyin: Sözleşmeler, faturalar, poliçeler gibi önemli evraklar taşınma esnasında kolaylıkla kaybolabilir. Bunu önlemek için hepsini önceden uygun bir dosyada ya da kutuda toplayın ve kişisel eşyalarınızla beraber taşıyın.
 • Mutfağı erken taşıyın: Eğer imkânınız varsa küçük eşyaları önceden götürün. Mutfak dolaplarını erkenden yerleştirebilir, taşınma günü daha az el oyalayıcı eşyalara öncelik verebilirsiniz.
 • Kolileri sınıflandırın: Kolilerin üzerine mutfak, yatak odası gibi ait olduğu yerleri yazın. Böylece yığın halinde kapalı kolilerle karşı karşıya kalmaz gerekli yere koyup açılması için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.
 • Taşımayacağınız eşyaları güvenle saklayın: Yeni eviniz küçük olduğu için sığmayan mobilyalarınız ya da şu anki dekorasyonunuza uymayan değerli antikalarınız olabilir. Ya da sadece ev arama sürecinde eşyalarınızı kısa süreli olarak saklamanız gerekebilir. Taşınma esnasında ya da sonrasında, eşyalarınızı zarar gelmeyecek şekilde ve uygun bir ortamda saklamak için tıklayın.

Teklif için Hazırmısın?